Przemysł

Jakimi cechami charakteryzują się węże do wody

Wbrew temu, co zwykli twierdzić malkontenci, węże przy pomocy których możliwy jest transport na zarówno niewielkie jak i nieco dalsze odległości wody oraz pary wodnej są niezwykle przydatne – na przestrzeni ostatnich lat znalazły one bowiem zastosowanie w rolnictwie, przemyśle, przetwórstwie oraz produkcji. Wszystko to za sprawą ich niezwykłej struktury, dużej wydajności, a także niewygórowanej ceny.


Zacznijmy jednak od początku, a więc od przedstawienia ogólnej specyfiki jaką charakteryzują się węże do wody. W znacznym stopniu różnią się one od węży tradycyjnych, które nabyć można w każdym większym supermarkecie budowlanym lub też w sklepie internetowym. Składają się one nie z jednej a z kilku warstw odpowiednio dobranego materiału (najczęściej jest to guma), dzięki czemu nie są one nadmiernie podatne na wszelkiej maści przerwania, zagięcia czy też utratę integralności strukturalnej, a co za tym idzie – mogą być one stosowane nawet w warunkach, z którymi tradycyjny szlauch by sobie nie poradził.


Co równie istotne, muszą one być przystosowane do transportu dużych ilości wody oraz pary, która to powodować może występowanie we wnętrzu wyrobu zwiększonego ciśnienia. Nie może dojść do rozszczelnienia się szlauchu czy też powstania na jego powierzchni choćby mikroskopijnych pęknięć, bowiem mogłoby to doprowadzić nie tylko do znacznego zmniejszenia efektywności prowadzonych prac, ale także – do stworzenia zagrożenia zarówno dla pracowników jak i dla osób postronnych znajdujących się w niedalekiej odległości od takiego węża.
Ewentualne ryzyko minimalizowane jest przede wszystkim poprzez zastosowanie specjalnych wzmocnień (niejednokrotnie metalowych), które to utrzymują elastyczność szlauchu na zadowalającym poziomie jednocześnie gwarantując, że nawet przy długiej pracy pod najwymyślniejszymi kątami nie ulegnie on uszkodzeniu. Wnętrze węża do wody musi być także odpowiednio śliskie, tak aby nie przywierały do niego wszelkie nieczystości transportowane wraz z wodą lub też osad mineralny, które to po kilku tygodniach albo miesiącach nieprzerwanego użytkowania takiego szlauchu mogłyby całkowicie go zatkać, sprawiając, że stałby się on bezużyteczny.


Co ciekawe, co bardziej zaawansowane węże omawianego typu mogą także zostać wykorzystane do transportu czy też usuwania lekkich chemikaliów, których to ciśnienie przepływowe nie przekracza 0,08 MPa. Będzie to z pewnością bardzo pozytywna wiadomość dla wszystkich właścicieli zakładów przemysłowych oraz właścicieli firm, którzy chcieli już od jakiegoś czasu zmodernizować swoje wyposażenie, jednakże nie wiedzieli, czy dany przewód spełni swoją rolę w przypadku wykonywanych przez nich prac.


Przypominamy, że przed każdym zakupem warto zasięgnąć porady eksperta – nie tylko doradzi on nam wyroby, które w danym sezonie cieszą się największą popularnością, ale także pomoże określić czy szlauch, który naszym zdaniem idealnie sprawdzi się w gałęzi przemysłu w której operujemy faktycznie okaże się być strzałem w dziesiątkę.