Przemysł

Kable solarne – charakterystyka

Przewody elektryczne towarzyszą nam niemalże na każdym kroku. To właśnie przy ich pomocy jesteśmy w stanie połączyć ze sobą poszczególne elementy naszego ulubionego kina domowego, sprawić, że urządzenia niezbędne nam w codziennej pracy działać będą bez zarzutu, czy w końcu zadbać o swoje bezpieczeństwo łącząc ze sobą w jeden sprawny system kilka lub kilkanaście kamer oraz czujników ruchu.

Niewielu z naszych czytelników słyszało zapewne o jednej z podgrup przewodów, a mianowicie – o kablach solarnych. To właśnie im postanowiliśmy poświęcić dzisiejszy artykuł. Serdecznie zapraszamy do lektury!
Przewody solarne (zwane też słonecznymi) wykorzystywane są na masową skalę w instalacjach fotowoltaicznych. To właśnie dzięki ich zastosowaniu możliwe jest połączenie ze sobą poszczególnych elementów takich systemów oraz zapewnienie, że funkcjonować będą one w sposób optymalny, bez jakichkolwiek przerw czy też opłakanych w skutkach usterek. Nowoczesne kable solarne są na tyle wytrzymałe oraz odporne na niekorzystne działanie czynników zewnętrznych, że mogą one być wykorzystywane w systemach fotowoltaicznych o dowolnym stopniu zaawansowania. Doskonale sprawdzą się one zarówno na dachach budynków mieszkalnych, łącząc ze sobą kilka paneli słonecznych, jak również zadbają o bezproblemowe działanie wielkich farm słonecznych powstających dzięki współpracy wielu firm żywo zainteresowanych możliwie jak najpełniejszym wykorzystaniem źródeł energii odnawialnej. Warto jednak w tym miejscu zadać sobie jedno pytanie – co sprawia, że przewody omawianego typu są tak wyjątkowe? Czy poszczególne panele nie mogłyby być łączone ze sobą przy pomocy tradycyjnego okablowania?
Okazuje się, że rozwiązanie takie nie byłoby korzystne, bowiem kable standardowe stwarzają bardzo duże ryzyko zapłonu, szczególnie w momencie ich uszkodzenia lub przerwania integralności strukturalnej osłony zewnętrznej. Problem taki nie występuje w przypadku przewodów solarnych, jako że są one wytwarzane z materiałów bezhalogenowych, a więc takich, które nie emitują nadmiernej ilości gryzącego, szkodliwego dymu podczas pożaru. Jak wiemy, opary takie mogłyby w znacznym stopniu utrudnić a niejednokrotnie nawet uniemożliwić skuteczne przeprowadzenie akcji ratunkowej. Co więcej, najnowsze produkty tego typu dostępne obecnie na rynku powstają także w oparciu o wysoce restrykcyjne normy odnośnie szybkości rozprzestrzeniania się płomieni, co oznacza, że w przypadku powstania niekontrolowanego zapłonu, ryzyko, że przeniesie się on na przyległe urządzenia lub elementy łatwopalne jest znacznie niższe, gwarantując tym samym większe bezpieczeństwo pracownikom lub mieszkańcom danego obiektu.
Na ogromny plus kabli solarnych zaliczyć należy także ich wytrzymałość – nawet jeżeli działają one bez przerwy w wysoce niesprzyjających warunkach, ich producenci zapewniają, że powinny one bez większych problemów umożliwić prawidłową pracę całego systemu przez okres do nawet 25 lat, co byłoby nie lada wyzwaniem dla tradycyjnego okablowania dostępnego w sklepach stacjonarnych oraz internetowych.