BudowaDom

O montażu rynien

Osoby, które po raz pierwszy zlecają montaż rynien lub też na własną rękę się na niego decydują mogą sądzić, że jest to proces trudny. Nic bardziej mylnego.

Zamiast decydować się na system dotychczas stosowany, który to zawiera wiele składników, w tym łączników stanowiących czasami zawodne ogniwo całej instalacji, opłaca się odważyć się o wypróbowanie innego rozwiązania, jakim z pewnością jest Q Stalyo PRO.

System ten to orynnowanie cechujące się prostotą budowy, zminimalizowaną ilością detali, dobrą efektywnością i wyglądem. Wybór Q Stalyo PRO, z powodu mniejszej ilości elementów, pozwala na zrobienie znaczących oszczędności. Jednakże, nawet przy jego budowie powinno się kierować się sprawdzonymi wskazówkami sztuki budowlanej.


Główne znaczenie ma kolejność realizacji prac renowacyjnych lub konstrukcyjnych. Ważnym jest bowiem wbudowanie rynien jeszcze przed zamontowaniem pokrycia dachowego. Na fragmenty metalowe pomimo, że są one wytrzymałe, mogą oddziaływać negatywnie warunki atmosferyczne.

Nie zapominajmy więc, aby system rynnowy instalować na elewacji w temperaturach nie mniejszych niż minus pięć oraz niższych niż plus trzydzieści pięć stopni Celsjusza celem uniknięcia możliwych odkształceń lub zniekształceń poszczególnych części.

Fundamentalne znaczenie ma także ich magazynowanie przed mocowaniem do ścian zewnętrznych – składowujmy ogniwa systemu w wolnym od wilgoci miejscu, zabezpieczając je przed zbyt dużym zawilgoceniem. Nie sprawi ono awarii rynien, chociaż może w sposób istotny zakłócić ich instalację, ponieważ będą one wtedy śliskie.


Jeżeli podejmujemy się zakładania rynien własnymi rękami, trzeba zaznajomić się z dołączaną przez wytwórcę instrukcją obsługi, w której zamieszczone są kluczowe wskazówki dotyczące instalacji. W dokumencie umieszczono wszystkie wytyczne, w tym preferowany rozstaw haków mocujących, najlepszy spadek rynny, czy też poszczególne etapy budowy, które powinny być przestrzegane, aby mieć pewność, że system funkcjonować będzie bez komplikacji przez wiele kolejnych lat. Tylko prawidłowo przeprowadzony montaż gwarantuje niezawodność, sprawność i efektywność.

Wymagania te nie należą do najbardziej zawikłanych, chociaż jeśli potraktujemy je po macoszemu może okazać się, że system nie odprowadza wody oraz zanieczyszczeń z dachu w sposób optymalny, co w rezultacie może doprowadzić do jego zatykania, z czym wiąże się potrzeba realizowania przez nas prac remontowo-porządkowych. Wszelkich tarapatów użytkowych możemy jednakże w naturalny sposób uniknąćdostosowując się do wytycznych producenta lub też – podejmując decyzję o zabudowie systemu przez fachowców.